Saç dökülmesi ve kellik genetik olarak ya da sonradan ortaya çıkabilen bir problemdir. Bu problemi %100 garantili olarak çözümü ulaştırmak çok mümkün olmasa da saçların eski sağlığını zamanla kazandıracak birçok çözüm yöntemi üzerinde uzmanlarca çalışılmaktadır. Peki bu problemi temel sebepleri nelerdir? Bu soruya bugün bu konumuzda cevap arayacağız. İşte uzmanlara göre saç dökülmelerinin temel sebepleri;

  • Hormonlar: Dişi ve erkeklik hormonunun çok aktif olması saç dökülmesine yol açmaktadır. Örneğin hamile kadınların hamilelik sürecinde saç dökülmesi çok sık rastlanır. Bunun temel sebebi hormonlardaki düzensizliktir.
  • Vitamin Eksikliği: Saçların dayanıklılığında B vitamini ve A vitamini görevlidir. B vitamini ne kadar çoksa ve A vitamini de ne kadar azsa saçlar o kadar dayanıklı ve dökülme problemi de o denli azdır. Bu yüzdende vücuttaki vitamin dengesinin mutlaka dengeli olması, bu yüzden de dengeli beslenme şarttır.
  • Yaşlılık: Henüz uzmanlarca bunun sebebi tam olarak keşfedilememiş ancak ilerleyen yaşlarda kişide kellik oluşumu ve saçlarda dökülme gözlenmiştir. Bunun temelinde ise proteinin azalması, yaşlı vücutta hormonal üretim seviyesinin düşmesi gösterilmektedir.
  • Stres: Duygularımız hormonlarımızın kontrolünde büyük rol oynar. Bu şekilde protein, vitamin ve daha birçok değerlerin kontrolünü elinde tutar. Dolaylı yoldan da olsa saç dökülmesine yol açar.
  • Kemoterapi ve Antidepresan: Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi saç hücrelerini yok ettiği için saçta dökülmeye yol açar. Antidepresanlarda bazı kimyasallarda vücut dengesini bozar ve saç hücrelerine zarar verebilir. Buda saç dökülmesine yol açar.
  • Kimyasal saç bakım ürünleri kullanımı: Jöle, sprey ve benzeri saç bakım ürünleri kişilerde saç sağlığını bozar ve temizliği düzenli yapılmazsa ileriki süreçte saç dökülmesine yol açar. Saçlara verilen şekiller ve kullanılan sert taraklarda saç dökülmesini arttırabilir.