Saçlarınız boya, maşa, deniz, güneş, hava kirliliği ve daha pek çok nedenden kuruyabilir ve ara ara kuruması normaldir. Böyle zamanlarda kırıkların çoğalmasını önlemek, saçınızı yumuşatmak ve saçlarınıza parlaklık vermek için bakım maskeleri kullanabilir veya sıcak yağ bakımı yapabilirsiniz. Kuru saçlara evde saç bakımı için daha hızlı bir çözüm arıyorsanız farklı kozmetik markalarının saçları derinlemesine nemlendiren bakım serumlarından kullanabilirsiniz.

Kuru Saçlar İçin Evde Bakım Önerileri

Doğal saç maskeleri veya sıcak yağ bakımı ile kuruyan saçlarınızı eski haline getirmeniz 1-2 haftanızı alabilir. Bu yöntemler hem ucuz hem de doğal olduğu için daha çok önerilmektedir ancak her zaman 1-2 hafta kuru ve soluk saçlarla gezmek istemeyebilirsiniz. Kuruyan saçları nemlendirmenin en çabuk yolu kuaförde yaptırabileceğiniz derinlemesine nemlendiren bakım uygulamasıdır. Bu bakım uygulaması sırasında genellikle doğal yağlarla (çay ağacı yağı, okaliptüs yağı, nane yağı gibi) saç ve saç derisinin yumuşaması sağlanır. Kuaför bakımından çıktıktan hemen sonra saçlarınızın daha yumuşak ve parlak olduğunu görebilirsiniz.
Gelelim esas konumuza. Peki, kuru saçlar için evde neler yapılabilir? Ben öncelikle sıcak yağ bakımını öneriyorum. Yapımı en kolay sıcak yağ bakımı için saçlarınızın uzunluğuna göre belirleyeceğiniz miktarda zeytinyağını cam bir kaseye koyun. Daha sonra bu kaseyi 3-4 parmak su koyduğunuz tencereye yerleştirin ve düşük ateşte, yağ ılıyıncaya kadar ocakta tutun. Ilık (çok sıcak olmamasına dikkat edin lütfen. Yağ 2-3 derece ısınsa yeterli) yağı parmak uçlarınızla saç derinize iyice yedirin. Kalan yağı dipten uçlara kadar saçlarınıza sürün. Saçlarınızı başınızın üstünde toplayıp ılık bir havluyla veya streç filmle sarın. Karışımın saç derinize iyice işlemesi ve saçlarınızı yumuşatması için 2-3 saat bekleyin. Daha sonra saçlarınızı günlük olarak kullandığınız şampuanla yıkayabilirsiniz.

Yağın sıcak kullanılmasının nedeni saç derisi tarafından çabuk emilmesini sağlamaktır. Yağı ısıtmadan, saçınızda bekleme süresini uzatarak aynı sonucu elde edebilirsiniz. Bu uygulamayı saçlarınız toplarlanana kadar haftada 2 kez yapabilirsiniz. Daha etkili bir karışım için 4-5 damla nane yağı ve 3-4 damla okaliptüs yağı ekleyebilir, zeytinyağı yerine Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.

Evde Kullanabileceğiniz Serumlar

Doğal bakımla istediğiniz sonucu elde edemezseniz evde uygulayabileceğiniz saç bakım serumlarını deneyebilirsiniz. Schwarzkopf, Kerastase, Paul Mitchell, Loreal, Matrix gibi kozmetik markaların boya sonrası, saç dökülmesi, kepek önleyici, saç dokusunu geliştiren ve parlaklık veren çeşitli serumları bulunuyor. Bu serumların fiyatları 60-250 TL arasında.