Saçlarımız görünüşümüzde çok önemli bir yere sahip. Bayanlar için genelde daha önemli gibi gözükse de aslında erkekler için saç bakımı çok daha önemli. Bayanlar saçlarının yanı sıra makyaj ve diğer aksesuarlarıyla da görünüşlerini destekliyorlar. Ancak erkeklerde makyaj ve aksesuar olmadığı için saçları görünüşlerini direkt olarak etkiliyor. Saçlara gerekli önem verilmediğinde yağlanmalar ve kabarmalar meydana geliyor. Bilimsel olarak bakıldığında yağlanmalar saç için oldukça yararlı. Bir saçın yağlanması aynı zamanda beslenmesi ve daha güçlü bir hale gelmesi anlamına geliyor. Ancak görüntü açısında güzel bir görüntü ortaya çıkmadığı için kişiler genellikle saçlarını yağlanmadan önce ya da yağlandığı anda yıkıyor.

Saçlarımız Neden Yağlanıyor?

Hiçbirimiz yağlı saçlarla etrafta dolaşmak istemeyiz. Bu yüzden de sık sık duş alarak saçlarımızı temiz tutuyoruz. Saçlarımızın yağlanmasının en büyük sebebi genetik özelliklerimiz. Vücudumuzda salgılanan hormonlar saçlarımız yağlanmasına sebep oluyor. Özellikle ergenlik dönemlerinde kişilerin saçlarının daha kısa sürede yağlanmasının sebebi de budur. Buna ek olarak dış ortam etkisi de bulunuyor. Çalıştığımız işlerde açık havada çalışıyorsak saçımız toza maruz kalıyor ve daha kolay yağlanıyor. Bunun yanı sıra spor yapan ve terleyen kişilerde de yağlanmalar artıyor. Terlemek de saçların yağlanmasını direkt olarak etkiliyor. Bunun dışında beslenme alışkanlıkları da saçın yağlanmasına sebep olur. Bazı mineral ve vitaminlerin alınmaması saçın yağlanmasında etkilidir. Peki saç yağlanmaması için ne yapılmalı?

Yağlanmaya Karşı Alınabilecek Önlemler ve Yapılabilecek İşlemler

Yağlanma sorunu olan kişilerin bu sorundan kurtulmaları için önlerinde birden çok seçenek bulunuyor. Bu seçeneklerden ilki yağlanmaya karşı etkili olan şampuanların kullanılması. Oldukça küçük zaman aralıklarıyla saçları yıkayarak bu sorunu çözmek oldukça yanlış. Saçlar sık yıkandığında yıpranıyor ve güçsüzleşiyor. Sonrasında da dökülmeler ve beyazlamalar başlıyor. Bu sebeple sık banyo yapmak yerine kullanılan şampuanların yağlanmaya karşı etkili olması gerekiyor. Bu şampuanların içerisinde bulunan mineraller ve vitaminler yağlanmayı azaltma da önemli bir etki gösteriyor. Bunun yanı sıra saç kremi kullanmak da yağlanmaya karşı oldukça etkili. Kozmetik mağazalarında satılan ürünlerde yalnızca yağlanmaya karşı etki gösteren özel ürünler bulunuyor. Bu ürünleri yalnızca saç uçlarına kullanarak yağlanma kesilebilir. Saçları ıslakken taramak ya da fırçalamak yağları yayacağından kesinlikle önerilmez.  Buna karşın evde bulunan elma sirkesini şampuandan sonra saçınıza uygulamak saçınızın tamamen temizlenmesini ve yağlanmamasını sağlar.