Saç kestirme işlemi ciddi bir dikkat gerektiren ve belirli zaman aralıklarında yapılan bir işlemdir. Bu işlem kadınlar için büyük önem arz etse de erkeklerin çok fazla takılmadığı bir noktadır. Aslında saç kestirmenin belirli süreçleri ve öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu konumuzda sizlere saç kesimi öncesinde hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğine değineceğiz.

  • Saç kesiminden önce kendinize bir tarz seçmeli ve bu işi sadece kuaförünüze bırakmamalısınız. Eğer ki kuaförünüzle anlaştığınız bir model yoksa bunu oluşturmak için araştırma yapmalı ve istediğiniz tarzda modeli mutlaka kuaförünüze görsel olarak sunmalısınız. Aksi takdirde beklediğiniz sonucu alamayıp büyük hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.
  • Saç kestirme işlemi ciddi bir işlemdir. Bu yüzden de mutlaka kuaförünüzün bu işteki ciddiyetini ve uzmanlığını bilerek saç kesimini başlatın. Sadece seçtiğiniz modelin yapılmasını değil bu modele ek olarak ekleyebileceğiniz yeni bir tarzı kuaförünüzle fikir alışverişi yaparak bulmaya çalışın. Çünkü sadece o modelin görüntü olarak sizde birebir aynı durması mümkün değildir. Bu yüzden de kendi tarzınızı oluşturmak birincil hedefiniz olmalıdır.
  • Saç kesiminden önce her gün saçları şampuanla yıkamak büyük bir yanlıştır. Çünkü saç kökleri bu durumda tahriş olabilmektedir. Saç kesimi sırasında bu durum saç dökülmesini arttırmakta ve yeniden uzamayı da güçleştirmektedir.
  • Uzun saçlı olan kişiler saçlarını kestirmeden önce kırık olan bölgeleri mutlaka önceden belirlemeli ve kuaföre uzunluğun minimum halini daha önceden söylemelidir. Aksi takdirde bazı kuaförler ayarı biraz kaçırabilmekte ve saçı istenenden fazla kısaltmaktadır.
  • Kuaförlerin kullandığı alet ve edevatlar genellikle temizlenmemektedir. Günlük olarak birçok kişini saç kesiminde kullanılan bu aletler saç sağlığınız için zararlıdır. Çünkü bu aletler saçı kepekli ya da yağlı olan kişilerde de kullanılmaktadır. Bu şekilde saçlarınıza kepekler taşınabilmektedir.