Günümüzde erkekler saç tarzları üzerine yoğunlaşırken, saçlarımızın geleceği açısında büyük önem taşıyan saç bakımına gerekli önemi vermemektedir. Uzmanlar bu sebeple ilerleyen yaşlarda erken beyazlama ve saç dökülmesinin erkeklerde çok sık rastlanan bir durum olduğunu belirtmektedir. Uzun ömürlü ve sağlıklı saçlar için ise erkeklerin düzenli olarak saç bakımını yapması tavsiye edilmektedir. Peki erkek saç bakımı nasıl yapılmalı? İşte saç bakımı için uzmanların tavsiyeleri;

  • Saçların kepekli veya yağlı olması saç bakımının düzenli yapılmamasından kaynaklanır. Bu yüzden de saçınızın problemine göre özel bakım şampuanları kullanmalısınız. En azından 2 günde bir saçlarınızı etkili şampuanlarla yıkamalısınız. Her yıkamadan sonra saçlarınızı mutlaka kurutmalısınız.
  • Kepeklenme ve yağlanmanın en temel etkisi saçlara şekil vermek için kullanılan bakım ürünleridir. Bu yüzden de bu ürünlerin kullanımı azaltılmalıdır. Aynı zamanda ürünler kullanılırken bilinçli bir şekilde hareket edilmeli, saçlar günlük olarak temizlenmelidir.
  • Saç köklerinin güçlendirilmesi hem saç dökülmesini azaltır hem de saçların daha gür ve parlak çıkmasını sağlar. Bu yüzdende saç köklerini güçlendirecek bakım kürleri ayda en az 2 kere uygulanmalıdır.
  • Bitkisel özlü şampuanlar saçları gürleştirir ve saç köklerini besler. Bu yüzdende güvenilir markaların, bitki özlü şampuanları tercih edilmelidir. Özellikle Aloe vera, ısırgan otu ve biberiye tarzı bitkilerin özleri tercih edilebilir.
  • Uzun saçlı erkekler için saç bakımı biraz farklılık gösterebilir. Bu kişilerin saç köklerinin beslenmesi biraz daha zordur. Bu yüzden de saçların daha gür olması için günlük bakım uygulanmalı ve bazı özel bakım kürleri haftalık olarak uygulanmalıdır. Bitkisel kürler bu stilde saç sahipleri için tavsiye edilmektedir.
  • Saç masajı ve deri masajı saç bakımında vazgeçilmez bir kısımdır. Bu kısım ayda 2-3 kez uygulanmalıdır. Bu uygulama yumuşak bir şekilde saç köklerine yapılmalıdır.