Kıvırcık Saç

Kıvırcık saçlar genelde kadınlar tarafından çok tatlı bulunan, orta yaşlılar tarafında bonus kafa olarak ifade edilen, uzatılması oldukça güç olan ancak uzatıldığında güzel bir görüntü kazanan bir saç tipidir. Bu konumuzda kıvırcık saçlı erkekler için saç bakımının nasıl olması gerektiğine değineceğiz;

  • Saçlarınız genellikle uyandığınız andan itibaren şekilli bir havada duruyordur. Bu genel olarak kıvırcık saçlı kişilerin tarzı olarak kabul edilebilir. Farklı bir tarzda saç modeli yapmak ise kıvırcık saçlı kişilerin en büyük sorunlarıdır. Çünkü saçlar otomatik olarak bozulmakta ve özel spreyler kullanılmadığı sürece modeller tutmamaktadır.
  • Kıvırcık saçı uzatmak çok zahmetli bir iştir. Çünkü ilk süreçte saç uzarken sürekli dağılır ve yukarıya doğru büyür. Her ne kadar uzun olsa da ilk süreçte uzadığınız çok fark etmezsiniz. Ancak belirli bir süre sonra bu belirginleşir, yaklaşık 32 aylık bir süre sonunda ise kendini bırakır. Bu süreçte sizlerin günlük saç yıkaması, özel saç nemlendiricileri, bitkisel özlü şampuanlar ve saç masajı yapmanız saçının gücünü arttıracaktır.
  • Kıvırcık saçların dökülmesi daha sık ve daha kolaydır. Aynı zamanda uzama hızı da oldukça düşüktür. Bu yüzden de saç dökülmesine karşı önlem almalısınız. Saçlarını özellikle kepeklenmeye karşı korumalısınız. Vitamin ve protein eksikliğine karşı dengeli beslenmelisiniz.
  • Kıvırcık saçlar uzatıldığında bonus kafa adını verdiğimiz bir evreye kadar gelebilir. Fakat bu evrelerde saçların dikine uzaması ve dağılması saç köklerine bakım yapmayı güçleştirebilir. Bu yüzdende losyon ve şampuan kullanımında saç köklerinde başlamalı ve saçın her teline uygulama yapmaya özen göstermelisiniz.
  • Saçlarını şekillendirmek için jöle kullanmayın. Kıvırcık saçlar jöleye karşı dayanıksızdır ve çabuk dökülür. Daha çok sprey tarzı ve düzleştirici tarzında eşyaların kullanımını tercih edin. Saçlarınızdan sabah kullandığınız bakım ürünün kalıntılarını temizlemeden yatmayınız.