Erkek Sakal

Sakallar bir erkeğin stilini, görünümünü, yüz hatlarını, karizmasını ve dış görünümünü belirleyen çok önemli bir unsurdur. Sakallara birçok farklı şekil verilebilirken, her erkek için farklı faktörlere bağlı olarak yakışan sakal modelinin farklı olduğu belirtilir. Bu konumuzda sakal şekli seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğine bahsedeceğiz.

  • Eğer ki yuvarlak bir surat yapınız var ise genellikle hafif sakal tercih etmeniz gerekir. Çünkü siz genellikle klasik tarzda bir görünüme sahipsinizdir. Kaba sakal yada kirli sakal bırakmanız yanaklarınızın daha tombul görünmesine yol açacaktır. Buda sizde itici bir unsur olacağından tercihlerinizde daha seçici olmanız gerekecektir.
  • Uzun veya köşeli hatlara sahip bir yüz yapısına sahip bir kişi iseniz yine sakal seçimizi hafif sakala yönelik yapmalısınız. Çünkü sizin yüz yapınız çoğu kişiden farklıdır ve uzun sakal sizde uyumsuz bir görüntü ortaya çıkartır.
  • Üçgensel bir surat ifadeniz var ise sizler için iki ideal sakal modeli vardır. Bunlardan birincisi keçi sakalıdır. Çenenizin üçgenin hipotenüsü şeklinde olması sizlere keçi sakalı için yadırganmayacak bir tarz katacaktır. Bu model yüzünüzü daha normal gösterecektir. Diğer bir model ise top sakaldır. Top sakal size sportif ve olgun bir görüntü katacaktır. Üstelik yüz yapınızın belirginlini de azaltacaktır.
  • Normal bir yüz hattına sahipseniz genellikle birçok sakal modelini tercih edebilirsiniz. Fakat genellikle size en yakışacak model kirli sakal modelidir. Hem tarz hem de hoş bir görüntü ortaya çıkartacaktır.
  • Sakal seçiminde yüz hatlarının öneminin yanı sıra yüzünüzün renk tonu da çok önemlidir. Örneğin esmer kişilerde kirli sakal, kumral ve beyaz tenli kişiler hafif sakal, sarışın ve hafif kumrallarda ise top sakalın iyi duracağı öngörülmektedir.