Uzun saç kadınlar için bakımı ne kadar külfetli bir durum ise erkekler için uzun saçın külfeti bayanlara göre çok daha fazladır. Çünkü erkeklerin saç yapısı bayanlara göre yağlanmaya ve kepeklenmeye daha müsaittir. Bu yüzden de uzun saçlı erkeklerde saç bakımı daha geniş çaplı ve zorludur. Bu konumuzda uzun saçlı erkekler için bazı saç bakım önerilerini paylaşacağız.

Uzun Saç

  • Bayanların geneli uzun saçlı kimseler olduğu için bu kişilere özgü kuaförler vardır ve genellikle bu alanda bilgili kişiler saç düzenlemesini yapar. Ancak ülkemizde uzun saçlı erkek sayısı az ve kuaförlere uğrama oranı da düşüktür. Bu yüzden de saç bakımı yaparken uzun saçlı erkeklerde doğru uygulama yapılamayabilmektedir. Uzun saçlı erkeklerin mutlaka bu alanda bilgili, uzun saça bakım yapabilmeyi iyi bilen uzman kişilerle çalışması çok önemlidir.
  • Uzun saçlarda kısa sürede kırıklar ve kıvrımlar oluşur. Buda hoş olmayan bir görüntü oluşumuna sebep verir. Bu yüzdende uzun saçlı kişilerin ayda en azından bir kere kırıklarını alması ve saçını düzelttirmesi gerekir.
  • Saçların gür ve uzun olması saç köklerinin yeterli besini almasını engelleyebilir. Bu yüzden de saç köklerini güçlendirebilmek ve sağlığını korumak amacıyla 2 günde bir şampuanlı, günlük olarak da şampuansız yıkama işlemi yapılmalıdır. Şampuanlama işlemi saç dersinden ve kökünde başlanarak üst kısma kadar getirilmelidir. Saçın sadece üst kısmına yada dip kısmına yapmak saçın belirli bir kısmının güçsüz kalmasına ve kırılmasına sebep olur.
  • Saçları çok sıcak su ile yıkamak saç derisine zarar verebilir ve saçınızın kurumasına sebep olabilir. Bu yüzdende yıkama işlemlerinde ılık su kullanılmalıdır.
  • Uzun saçlarda kepeklenme ve yağlanma oranı çok daha fazladır. Bunu engellemek için piyasadaki bitkisel kürleri uygulayabilir ya da bu problemlere etkili güvenilir markaların bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.